sołtys: Słaby Grzegorz
rada sołecka:
Iwańska Urszula, Kawalec Jacek, Kwiecień Krzysztof, Dariusz Małysa, Małgorzata Zemełka
Kowala w liczbach:
liczba mieszkańców - 322
powierzchnia - 387,34 ha [3,87 km2]
gęstość zaludnienia - 83,1 os/km2
[dane z lutego 2011 r.]
Historia sołectwa
O tej wsi wspomniano już przy opisywaniu Kościelca. Wiadomo bowiem, że wieś była jej osadą służebną w zamierzchłych czasach, już gdzieś od XIII wieku. Przy czym Kościelec był wówczas osadą centralną w tym terenie i był własnością biskupstwa krakowskiego. A Kowala była osadą, gdzie głównie mieszkali kowale, przygotowujący różne wyroby dla potrzeb kościoła. Wszak żelazo w dawnych czasach było najważniejszym metalem. Nie przypadkiem powstała nazwa epoka żelaza dla określenia jednego z okresów prehistorycznych. Z żelaza wykonywano ostrza maszyn rolniczych, broni i wielu innych rzeczy. Wyrobami płacono zapewne także podatki osadzie zwierzchniej.
Dzisiaj wieś należy do przeciętnych w gminie. Ma 367,00 ha powierzchni, z czego 294,35 ha to grunty orne, 7,20 ha to sady, 50,90 ha to łąki i 4,95 ha to pastwiska. Mieszka tu w 64 zagrodach wiejskich 302 mieszkańców ( dane z końca sierpnia 1996 roku – w styczniu 2005 roku było 307 osób ).
Przez wieś biegnie droga wojewódzka łącząca Proszowice z Nowym Brzeskiem. W średniowieczu łączyła ona Brzesko ( obecnie Stare Brzesko), które było wówczas siedzibą kasztelanii z Koniuszą – centralną siedzibą biskupstwa krakowskiego. Z czasem, po założeniu miasta Proszowice ( w 1358 roku nadano mu prawo miejskie, magdeburskie, niemieckie), ludzie udawali się ta drogą na targi z różnych okolicznych wsi.. Od tej drogi w kierunku wschodnim i zachodnim – prowadzą drogi powiatowe. Jedna prowadzi do Żębocina – siedziby parafii,a inna do Kościelca, macierzystej osady dla tej wsi. Pozostałe drogi we wsi są gminnymi i prowadzą głównie do pól uprawnych.. Przy czym w przeszłości część pól należała do kmieci, a część do dworu szlacheckiego. Tego ostatniego zabudowania stoją do dzisiaj
W centrum wsi stoi budynek dawnego dworu, zachowane są resztki parku podworskiego. Są one objęte ścisłą ochrona konserwatorską.