
Odpady wielkogabarytowe – to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach. Do tej grupy odpadów zaliczamy: stoły, krzesła, sofy, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, wykładziny, pierzyny, rowery, wózki dziecięce, zabawki dużych rozmiarów.
Odpady wielkogabarytowe można również samodzielnie dostarczyć do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zgodnie z Regulaminem.
Do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne takie jak: deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi, folie ogrodowe.
Wszystkie urządzenia zasilane elektrycznie utylizowane są oddzielnie od odpadów domowych i wielkogabarytowych. Tak więc, do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (oddzielna zbiórka). Ten sprzęt można oddać do GPSZOK lub do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt, na zasadzie jeden za jeden, przy czym sprzęt musi być tego samego rodzaju.
Równocześnie informujemy, że dekompletacja ZSEE – (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) przez właścicieli nieruchomości pozbywających się danego sprzętu albo przez osoby trzecie jest działaniem niepożądanym i sprzecznym z prawem.
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (t.j. Dz.U z 2019 r. poz. 1895 z późn. zm.) w art. 46 ust. 1 wskazuje, że „Demontaż zużytego sprzętu oraz przygotowanie do ponownego zużycia sprzętu oraz odpadów powstałych po demontażu zużytego sprzętu prowadzi się wyłącznie w zakładzie przetwarzania”. Z kolei w art. 4 pkt. 22 ww. ustawy definiuje się zakład przetwarzania jako: „instalację, obiekt budowlany lub jego część, w którym jest prowadzony demontaż zużytego sprzętu oraz przygotowanie do ponownego użycia sprzętu lub odpadów powstałych po demontażu sprzętu, które posiadają decyzję w zakresie gospodarki odpadami zezwalającą na przetwarzanie zużytego sprzętu”.
Użytkownik sprzętu, który stał się odpadem (zużytym sprzętem), tak jak i zbierający zużyty sprzęt, który nie prowadzi zakładu przetwarzania, nie jest zatem uprawniony do dokonywania demontażu zużytego sprzętu, a tym samym nie może wymontowywać ze zużytego sprzętu podzespołów elektronicznych.
Dokonywania demontażu zużytego sprzętu w sposób sprzeczny z prawem podlega administracyjnej karze pieniężnej (art. 91 pkt 33 a ww. ustawy). Jej wysokość została określona w art. 92 pkt. 2 ww. ustawy i wynosi od 15 000 zł do 500 000 zł.
Beata Dziura