sołtys: Stanisław Kukuła
rada sołecka:
Marianna Kania, Rafał Klimek, Tadeusz Puchała, Ryszard Stojak, Michał Wydmański
Koczanów w liczbach:
liczba mieszkańców - 288
powierzchnia - 295,09 ha [2,95 km2]
gęstość zaludnienia - 97,6 os/km2
[dane z lutego 2011 r.]
Historia sołectwa
Nazwa wsi ma typową końcówkę -ów dla wsi wczesnosłowiańskich. Jak większość tego typu nazw pochodni od założyciela osady: Koczana. Dzisiaj nie używa się tego imienia u nas. Spotykane jest tylko u południowych Słowian ( Serbowie, Chorwaci ).
Można zatem przyjąć, że osada powstała pomiędzy VI wiekiem n.e. ( okres przybycia Słowian na te tereny ) a IX wiekiem n.e. ( istnienie Państwa Wiślan na tych terenach ).
Dzisiejsza wielkość wsi jest przeciętna w naszej gminie. Ma 295, 70 ha powierzchni, gdzie grunty orne to 230,00 ha, sady to 9,00 ha, łąki to 36.10 ha, a pastwiska to 1,06 ha. Zamieszkuje ją 322 mieszkańców, którzy żyją w 66 zagrodach wiejskich ( dane z maja 1996 roku – w styczniu 2005 roku było 296 osób ).
Przez wieś biegnie droga powiatowa będąca pod opieką Zarządu Dróg Powiatowych w Jakubowicach.. Prowadzi ona z Proszowic do Koszyc, równolegle do rzeki Szreniawy, krawędzią pradoliny rzeki.
Przebieg granic wsi wymaga badań specjalistów. Należy jedynie przyjąć, że kiedyś musiała to być osada większa. Potwierdza to pośrednio wielkość Klimontowa ( patrz tekst o odnośnej wsi ). Jednak konieczność zakładania nowych osad w XIV wieku spowodowała zapewne zmniejszenie jej obszaru. Przypomnijmy, że wsie obok mają wszystkie końcówkę -ice, typową dla późniejszych lokacji, właśnie z XIV wieku.
W centrum wsi stoją, poza zagrodami wiejskimi: szkoła podstawowa, której budowę dokończono około1996 roku, dom mieszkalny dla naudczycieli, budynek OSP wraz z domem ludowym, kaplica murowana z przełomu XVIII i XIX wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.