MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W KLIMONTOWIE
COMENIUS 2011-2013 - EAT SMART MOVE A LOT

Było to już szóste spotkanie w ramach projektu Comenius - EAT SMART MOVE A LOT, które odbyło się w Zespole Szkół w Klimontowie. Dało ono możliwość przedstawicielom z sześciu krajów europejskich do wymiany doświadczeń i zaprezentowania pracy w swoich szkołach w ramach realizacji projektu.
Nauczyciele i uczniowie z różnych stron Europy: Hatay – Turcja, Jablonkov – Republika Czeska, Peraia – Thessaloniki – Grecja, Fiano Romano – Włochy, Amarastii de Jos – Rumunia, Klimontów – Polska spotkali się 8 maja 2013 w Klimontowie w celu realizacji międzynarodowego projektu na temat zdrowego sposobu odżywiania się oraz aktywnego stylu życia.
W uroczystości przywitania zagranicznych delegacji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Proszowice na czele z Panem Burmistrzem Jerzym Pławeckim i Panem Dyrektorem ZEAOKZiS Wojciechem Ogarem, Starostwa Powiatowego, nauczyciele, rodzice, absolwenci oraz cała społeczność uczniowska. Program artystyczny zawierał przedstawienie na temat patronki szkoły oraz koncert uczniów grających na różnych instrumentach muzycznych. Dużo radości oglądającym dostarczył występ przedszkolaków (5 i 6 latków), którzy zaprezentowali różne style tańców zespołowych. Wiele zachwytu wzbudził menuet i krakowiak wykonany przez gimnazjalistów w strojach regionalnych.
Po części oficjalnego powitania zaproszone delegacje oglądały efekty pracy uczniów i nauczycieli dokonane podczas trwającego dwa lata projektu Comenius. Następnie odbyła się międzynarodowa konferencja nauczycieli w celu podsumowania swojej pracy w szkołach partnerskich oraz dokonania ewaluacji kolejnego etapu projektu. W tym samym czasie uczniowie
w międzynarodowych grupach mieli zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej, które dostarczyły wiele emocji rywalizującym drużynom. Przedstawiciele szkół partnerskich zapoznali się również z systemem edukacyjnym w Polsce.
Nie mamy wątpliwości, że realizacja międzynarodowego projektu Comenius to okno na świat dla młodzieży z wszystkich sześciu krajów projektu. Dzięki temu młodzi ludzie poszerzają swoje horyzonty myślowe, doskonalą umiejętności komunikowania się w języku angielskim, używają TIK. Ponadto uczą się tolerancji oraz poszanowania odmienności kultur, religii i obyczajów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu i rozpowszechniania jego efektów w środowisku lokalnym.
Urszula Kowalska