W dniach 21-25 maja b.r. w Proszowicach mieliśmy przyjemność gościć 20- osobową delegację z tureckiego miasta Adana. Skład delegacji tworzyli dyrektorzy i nauczyciele szkół partnerskich, przedstawiciele ministerstwa i wydziału oświaty zaangażowani w realizację wspólnego polsko- tureckiego projektu „NON- VIOLENCE RULES”, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Comenius Regio.
Podstawowym założeniem projektu i jednocześnie jego najistotniejszym celem jest przeprowadzenie diagnozy i wypracowanie metod przeciwdziałania zjawisku agresji w środowisku szkolnym. W ciągu prawie dwóch lat ( projekt realizowany jest od września 2010 r.) szkoły partnerskie w Adanie i w Proszowicach wypracowały wspólnie istotne koncepcje i działania zmierzające do minimalizacji niepożądanych zachowań wśród młodzieży.
Kilka z nich, o których warto wspomnieć, pozwolę sobie wymienić:
- udział młodzieży, nauczycieli i przedstawicieli instytucji partnerskich w mobilnościach służących poznawaniu historii, kultury i tradycji obu krajów,
- opracowanie przez młodzież tzw. wycieczkowników, czyli subiektywnych przewodników po zwiedzanych w czasie podróży miejscach,
- uruchomienie i systematyczne wypełnianie treścią strony internetowej projektu,
- poszerzenie oferty szkół o dodatkowe zajęcia służące „ zabijaniu nudy” i rozwijaniu zainteresować i pasji ( Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, Koło Plastyczne, Sekcje sportowe, prowadzenie blogów muzycznych),
- wypracowanie w ramach organizowanych konferencji metod pracy z uczniami sprawiajacymi swoim zachowaniem zagrożenie w środowisku szkolnym,
- realizacja psychologicznych warsztatów terapeutycznych dla grupy młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym
W czasie realizacji projektu młodzież, nauczyciele oraz przedstawiciele instytucji partnerskich nie tylko kilkakrotnie osobiście się spotykali, ale także byli ze sobą w stałym kontakcie, dzięki wymianie e- maili oraz obecności na czacie.
Językiem komunikacji jest j. angielski, a potrzeba wymiany informacji stała się motywatorem dla wielu osób do szlifowania swoich językowych umiejętności. Trzeba podkreślić fakt, że gimnazjaliści z Proszowic językowo radzili sobie świetnie.
Ubiegłotygodniowa wizyta tureckiej delegacji właściwie stanowiła jeden z ostatnich elementów projektu. Goście z Adany mieli w trakcie jej trwania bardzo napięty terminarz: w poniedziałek po lądowaniu na Okęciu zwiedzili Warszawę, we wtorek odwiedzili Magistrat przy ul. 3-go Maja oraz przyjrzeli się pracy dwóch proszowickich szkół- gimnazjum i szkole podstawowej, odwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, Zespół Placówek Caritas, zachwycali się Ogrodem Biblijnym i architekturą Kościoła..Po południu uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Żup Solnych w Wieliczce. Pewna wrażeń była także środa, którą nasi tureccy przyjaciele spędzili w Krakowie. Zachwytom nad miastem polskich królów nie było końca. Na szczęście wszystkie zwiedzane miejsca zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach.
Czwartkowe przedpołudnie zostało zarezerwowane na uroczyste podsumowanie projektu – partnerzy z obu krajów zaprezentowali swoje osiągnięcia i działania. Był to także czas na wymianę podziękowań i refleksji, które zrodziły się w czasie prawie dwuletniej współpracy. Zwieńczeniem spotkania na sali widowiskowej CKiW w Proszowicach był wspaniały występ młodzieży w spektaklu pod wymownym tytułem „ Muzyka i taniec przeciwko agresji”. Kto nie widział, niech żałuje !!!W czwartkowe popołudnie nasi goście z Turcji udali się do Oświęcimia, gdzie oddali hołd pomordowanym w Hitlerowskim Obozie Koncentracyjnym. Dzień zakończył się uroczystą pożegnalną kolacją.
Zmęczonych trudami wycieczek, ale i pełnych wrażeń i pozytywnych emocji gości, pożegnaliśmy w piątek rano. Warto na koniec podkreślić, że wszyscy ze wzruszeniem dziękowali za opiekę i gościnność, z jaką spotkali się w czasie pobytu w domach polskich rodzin.
Katarzyna Wawrzeń