sołtys: Andrzej Klimczyk
rada sołecka: Michał Breksa, Ewa Gołdyn, Stanisław Makola, Szczepan Świeca, Marek Wątek
Posiłów w liczbach:
liczba mieszkańców – 142
powierzchnia – 186,02 ha [1,86 km2]
gęstość zaludnienia – 76,34 os/km2
POSIŁÓW
Nazwa wsi jest trudna do rozszyfrowania, przynajmniej dla autora niniejszego tekstu.
Prawdopodobnie składa się z trzech elementów: Po– sił(a – ów i pochodzi przede wszystkim od siły. Po jest bowiem tylko przedrostkiem. Podobnie jak w nazwie wsi Posądza. Ta ostatnia wskazuje, że właściciel uzyskał ja w wyniku procesu sądowego (po sądzie– mówiąc skrótowo). Pozostaje tylko ustalić czy siłę należy rozumieć jako moc czy jako przezwisko rodu o dużej sile fizycznej. Bo przecież końcówka-ów wskazuje na nazwę pochodzącą od nazwy słowiańskiego rodu, pierwszych właścicieli osady. I niezależnie jak jest ostatecznie, to przynajmniej wiadomo, że wieś powstała między VI a IX wiekiem. Przemawia za tym rodzaj zastosowanej końcówki w nazwie, który jest typowy dla Słowian. A ci przywędrowali na tereny Polski właśnie około VI wieku.
Bardzo zastanawiające jest to, że Posiłów to mała wieś. To by wskazywało na jej późny okres powstania- jako wypełnienie osadnictwem terenów królewskich pokrytych wcześniej lasami oddzielającymi starsze osady. A może było inaczej? Może wieś Posiłów była kiedyś większa, tylko uległa zmniejszeniu przy zakładaniu nowych osad– przykładowo Kościelca czy Przezwód? Ale te wsie na pewno powstały później. Odpowiedzi na te pytania na pewno udzieliłyby badania archeoologicne lub historyczne.
Wieś Posiłów ma 186.70 ha powierzchni, gdzie grunty orne to 150,70 ha, sady to 3,40 ha, łąki to 19,50 ha, a pastwiska to 1,30 ha. We wsi mieszka 148 mieszkańców w 33 zagrodach siedliskowych (dane z 1996 roku– w styczniu 2005 roku było 147 osób we wsi).
Ten, kto widział mapę wsi na pewno zauważył, że przypomina kształtem rybę. Drapieżną rybę. To wynik ukształtowania obecnych granic. Przy czym daje się zauważyć, że granica wschodnia biegnie wzdłuż dopływu Szreniawy, a granica południowa biegnie wododziałem dwóch innych dopływów. Natomiast granica północna ma niehistoryczny przebieg– częściowo wzdłuż wododziału, częściowo wzdłuż cieków wodnych. Tak jakby powstała przez przypadek. To może nasuwać przypuszczenie, że wieś Posiłów i Teresin tworzyły kiedyś jedną osadę. Jako, że obydwie miały granice wyznaczone w sposób typowy dla osad z dawnych czasów. Powtwierdzają to również wstępne badania archeologiczne, które na styku dwóch wsi wykazały występowanie osady z bardzo dawnych czasów. Może jest coś z prawdy, że Posiłów został odłączony od Teresina siłą. Potwierdzaja to nawet lokalne legendy. Jedna z części pierwotnej wsi została odłączona i sprzedana przez właściciela w karty. Wraz z mieszkańcami. Czy im to podobało się czy nie.