sołtys: Iwona Cieśla
rada sołecka:
Marek Łąkas, Paweł Zaręba, Andrzej Percik, Bożena Śpiecha, Sławomir Klimek
Czajęczyce w liczbach:
liczba mieszkańców - 223
powierzchnia - 242,81 ha [2,43 km2]
gęstość zaludnienia - 91,84 os/km2
[dane z lutego 2011 r.]
Historia sołectwa
Podobnie jak Ciborowice, jest to również wieś założona w XIV wieku. Jednakże tym razem ustalenie pochodzenia nazwy nie jest możliwe. Może wiąże się z faktem zlokalizowania jej (przyczajenia się – od czaić się) pomiędzy dwoma starszymi wsiami: Bobinem i Koczanowem – zapewne w miejscu lasu czy puszczy, która oddzielała kiedyś te dwie osady. Wieś ta – podobnie jak poprzednio opisane – jest zlokalizowana wzdłuż traktu o bardzo starej tradycji. Biegnie on równolegle do rzeki Szreniawy.
Dzisiaj jest to droga będąca pod opieką Zarządu Dróg Powiatowych w Jakubowicach. W stosunku do tej drogi biegną prostopadle ulice gminne: trzy w kierunku północnym i dwie w kierunku południowym. Jedna z tych dwóch ostatnich dróg prowadzi do młyna wodnego. Wieś ma doskonale zachowane granice z dawnych czasów. Wskazuje na to ich lokalizacja, która jest zgodna z zasadami wyznaczania granic w przeszłości (wzdłuż cieków wodnych, w granicy wododziałów czy po krawędzi grzbietów wzgórz). Równie interesujący jest układ pól uprawnych.
W sąsiedztwie głównej drogi pola ułożone są prostopadle do historycznego traktu, a w części północnej wsi równolegle. To nasuwa myśl, że wieś ma zachowany do dzisiaj swój pierwotny układ pól – związany z uprawą trójpolową.
Na terenie tej wsi odkryto osadnictwo z okresu neolitycznego, z epoki brązu, z okresu rzymskiego i średniowiecza. Wieś ma 243,10 ha powierzchni. Posiada: grunty orne – 180,60 ha, sady – 5,32 ha, łąki – 39,20 ha. Obecnie zamieszkuje ją 246 mieszkańców, którzy mieszkają w 52 gospodarstwach rolnych (dane z końca maja 1995 roku – w styczniu 2005 roku było 231 osób).