120 obrazów powstałych w dwa dni, 100 zadowolonych, uśmiechniętych twarzy nastolatków – adeptów sztuki malarstwa, 20 dumnych nauczycieli i animatorów – oto policzalny w liczbach bilans pierwszego polsko – norweskiego spotkania zorganizowanego przez PiMBP w Proszowicach.
Podobnie jak trudno jest określić ilości zużytych na powstanie obrazów farb, tak nie sposób przełożyć na liczby emocji powstałych podczas wspólnego tworzenia, ilości serdecznych uśmiechów i gestów towarzyszących rodzącym się przyjaźniom.
Sprawcy całego zamieszania związanego z ideą „Malowania dla pokoju” wylądowali na Balicach w minioną sobotę – otuleni ciepłymi kurtkami stanęli na polskiej ziemi przedstawiciele norweskiej organizacji Peacepainting z założycielką i szefową w jednej osobie Catrine Gangstø na czele. Kurtki wkrótce okazały się zbędne – rozgrzewały nas promienie wiosennego słońca, ale i ostre przygotowania do poniedziałkowej uroczystości inaugurującej projekt.
Na kilka dni CKiW w Proszowicach zamieniło się w wielką pracownię malarską, której ozdobę stanowiły dwie wystawy: obrazów absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Kamila Moskowczenko oraz prac powstałych w ramach działalności organizacji Peacepaintig.
O tym, jak działa organizacja, opowiadała Catrine Gangstø w części oficjalnej spotkania – mówiła o podwalinach swojego pomysłu, o tym, że pracuje w wielu miejscach rozsianych po całym świecie, o idei wyzwalania emocji poprzez malowanie i dzieleniu się nimi, o tworzeniu swoistego mostu między światem dzieci i młodych ludzi a światem dorosłych, w którym często zapomina się o wartościach podstawowych takich jak pokój, prawda, wewnętrzna spójność i równowaga czy prawo do własnych poglądów.
Na poniedziałkowe spotkanie dotarli do Proszowic także wolontariusze pracujący na rzecz organizacji Peacepainting - Dagrun Gangstø z Londynu i Andre Burke z Oslo. Towarzyszyli nam podczas konferencji, ale najbardziej zapracowani byli podczas popołudniowych warsztatów – to oni odpowiedzialni byli za to, aby każdy powstały obraz miał swoją metryczkę w postaci zapisu imienia, nazwiska i zdjęcia autora, tytułu i 2-3 zdaniowego opisu.
Metryczki podróżują po świecie wraz z obrazami – czasami trafiają do rąk polityków, zdobią ściany ministerstw i urzędów, witają ludzi w miejscach użyteczności publicznej: na lotniskach, w szpitalach, centrach handlowych. Pierwsza partia 15 wybranych dzieł powstałych na warsztatach w Proszowicach pojechała teraz do Norwegii.
Podczas oficjalnej części poniedziałkowego spotkania młodzież z Norwegii zaprezentowała swój kraj – opowiadali o swojej historii i współczesności, mówili o tym, z czego są dumni, pokazywali przepiękne krajobrazy, prezentowali sylwetki znanych Norwegów, z dużą swadą i poczuciem humoru porównywali nasze kraje. Wszystkich uczestników spotkania ujęli stwierdzeniem, że bardzo lubią i szanują Justynę Kowalczyk i Kamila Stocha!
Młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowała krótki program artystyczny – podziwialiśmy młodych tancerzy w krakowiaku i polonezie, posłuchaliśmy zespołu „Zakaz Wstępu”.
Wszyscy ci, którzy po obiedzie sprawnie dotarli na miejsce warsztatów, zostali przywitani przez najmłodszych uczniów proszowickiej „jedynki” tańcem i śpiewem. Z elementami programu w języku norweskim poradzili sobie nadzwyczaj dobrze.
A teraz słów kilka o gościach szczególnych:
Z powodu obowiązków służbowych nie dotarli na naszą uroczystość Marszałek i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego - Panowie Marek Sowa i Wojciech Kozak, którzy pisemnie przekazali na ręce Dyrektora Biblioteki gratulacje i życzenia sukcesów w realizacji projektu „Edukacja kulturowa społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów artystycznych – REACEPAINTING w Polsce i w Norwegii”.
Bardzo nam było miło gościć na naszym spotkaniu profesora Adama Brinckena z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – jego słowa skierowane do młodych twórców stanowiły ważną zachętę do podejmowania twórczych wysiłków i aktywnego uczestniczenia w kulturze.
Serdecznie dziękujemy za obecność Staroście Powiatu Proszowickiego Zbigniewowi Wójcikowi, Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice Janowi Makowskiemu, zastępcy dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Annie Wiśniewskiej, wizytatorom Wioletcie Wypych oraz Aleksandrze Sutkowskiej reprezentującym Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Całe przedsięwzięcie trudno byłoby zorganizować bez pomocy i wsparcia naszych lokalnych partnerów: pracowników Urzędu Miasta i Gminy Proszowice, dyrekcji, nauczycieli, uczniów i ich rodziców z Gimnazjum w Proszowicach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dziękujemy zespołowi Centrum Kultury i Wypoczynku z dyrektorem Danutą Bucką na czele.
Na koniec życzliwe słowa podziękowania kierujemy do p. Jarosława Goldy właściciela Kawiarni Muzealna oraz p. Urszuli Jarosz kierownika Zespołu Placówek Caritas za to, że zadbali o dobrą kondycję naszych gości - przygotowane posiłki pozwoliły przetrwać długi, pełen wysiłku i wrażeń dzień.
Bardzo szczególne podziękowania należą się naszym wspaniałym wolontariuszom – uczniom gimnazjum, którzy byli zawsze wtedy, gdy pomoc ich była niezbędna.
Przed nami jeszcze wiele wspólnych wydarzeń poświęconych sztuce – projekt właśnie się rozpoczął, a jego realizacja przewidziana jest na najbliższe dwa lata.